Düğün Günü İçin Hazırlıklar - Fotoğrafçıdan İpuçları


Evlenecek olan çift için düğün günü birlikteliklerinin şüphesiz en önemli günüdür. Çok eğlenceli ve festival havasında olsa da aynı zamanda oldukça yorucu ve hareketli bir gündür. Gerekli aksesuarları seçmekten, bir yığın insan ile tanışmaya kadar bitmek tükenmek bilmeyen bir etkinlik zinciri olur ve tüm bunları yapmak için fazlaca yorulur, enerji sarf edersiniz. Bu nedenle düğün fotoğrafçısı olarak size hem düğün günü eğlenmenizi sağlayacak hem de fotoğraflarda güzel çıkmanıza yardımcı olacak bir kaç öneri sunmak istiyorum. Nitekim düğün ile ilgili hayatınız boyunca saklayacağınız yegâne şey güzel anıl arınız ve alyansınız ile birlikte düğün fotoğraflarınız olacaktır. Bu nedenle bu konuya biraz olsun zaman ayırmanız sizin karınızı olacaktır.

Fotoğrafçıyı seçmek - Fotoğrafçının sunduğu hizmeti idareli kullanmak gibi bir hataya düşmeseniz sizin açınızdan iyi olur. Fotoğraf çekiminde fiyatların düşük olması fotoğrafçının çok da deneyimli olmadığına işaret eder. Şunu da aklınızda bulundurmalısınız ki fotoğraf çekim ücreti sadece düğünde 10 saatlik bir fotoğraf çekme sürecini ve ekipmanların aşınma sürelerini kapsamaz, aynı zamanda fotoğraf çekme sürecinin iki katı bir süre alan çekim sonrası süreci de kapsar. (İyi fotoğrafçıların çekim sonrası süreci uzun tutmamak için doğru şekillerde fotoğraf çektikleri doğrudur ancak çekim sonrası süreçte efekt kullanımı gibi işlemler vardır; ayrıca istenmeyen kişilerin ve nesnelerin fotoğraflardan silinmesi de oldukça zaman almaktadır). Fotoğrafçının daha önce yaptığı çalışmaları araştırmak ve fotoğrafçı ile yüz yüze görüşmek gene sizin için doğru olacaktır. Daha önceden bastırdığı fotoğrafları yanında getirmesini isteyebilirsiniz ve içinize sinip sinmediğini anlamış olursunuz.

Düğün zamanından önce fotoğrafçı ile bir çekim provası düzenlemeniz çok daha iyi olur. Buna genellikle nişan çekimi de denmektedir ancak elbette gerçek nişan olması gerekmez. Bu seansta düğün gününün stresinden uzak birbirinden güzel fotoğraflar çekinebilirsiniz ve böylece hem hazırlık yapmış olursunuz hem de düğün günü daha rahat hissedersiniz. Bu da elbette fotoğrafçı ile birbirinize daha fazla alışmanıza yardım eder ve sonuç da doğal olarak daha iyi olur.

Fotoğraf çekimini planlamak - Fotoğrafçınız ile birlikte fotoğraf çekimi planını istişare edebilirsiniz. Düğündeki konuklarınız için hazırladığınız sürprizleri daha önceden fotoğrafçı ile paylaşmalısınız; aksi takdirde bu unutulmaz anların fotoğrafçı tarafından kaçırılması hayal kırıklığına uğramanıza neden olur. Sürprizlerin fotoğrafçı tarafından önceden bilinmesi onun ekipman açısından daha tedarikli gelmesini sağlar ve fotoğrafçı sürpriz anında en iyi pozisyonu seçerek çekimini yapar. Bunun yanında fotoğrafçı size o anda nerede duracağınıza ya da ne gibi aksesuarlar takacağınıza dair tavsiyelerde bulunabilir.

Her şeye rağmen herkesin zevki farklılık gösterebilir. Ne tür çekimlerden hoşlandığınıza dair esnetilemez fikirleriniz varsa da bunu fotoğrafçı ile paylaşmalısınız. Sevdiğiniz şekildeki fotoğrafları fotoğrafçıya göstermek de onun işini kolaylaştıracaktır.

Ve son olarak beklenen o muhteşem gün yaklaşmaktadır. Çiftlerden ikisinin de düğün gününde önceki gece yapması gereken en önemli şey güzel bir uyku çekmektir. Erken kalkıp yapmanız gereken şeyleri tamamlamak gece 4'e kadar uyanıp kalıp yorgun ve uykusuz bir şekilde dolanmanızdan çok daha iyidir. Gelin rahatlatıcı göz damlası kullanabilir çünkü bazen uykusuzluk ya da makyaj gözlerin kanlanmasına neden olmaktadır.

Gelinlerin günü, genellikle kuaförlerde başlar. Eğer kuaför sizin evinize gelecekse, ferah ve aydınlık bir oda seçin. Fotoğraflarda karışıklığa sebep olabilecek bütün gereksiz nesneleri ortadan kaldırın. Mümkünse güzel çerçeveli bir ayna edinin. Fotoğrafçılar, genellikle birkaç kere gelinin aynaya yansıyan fotoğrafını çekerler. İşte )bu nedenle, aynanın bulunduğu güzel çerçeve, fotoğrafta zarif bir görüntü oluşmasını sağlayacaktır. Kuaföre gitmeyi planlıyorsanız, yalnızca kuaförün iş kalitesi ve ücretlendirmesine değil aynı zamanda çalışma ortamını da inceleyin. Daha önce belirttiğim gibi, uygun bir mekân olmalı.

Dış mekânda fotoğraf çekimi - Çiftlerin dışarıdaki güzel mekânlarda fotoğraf çektirmeleri, bugünlerde oldukça popüler hale geldi. Mekân hakkında önceden iyice düşünmelisiniz. Mekân güzel olmakla beraber fazla kalabalık olmamalıdır. Çoğu kişi, fotoğraf çekiminin düğün töreninden önce mi yoksa sonra mı gerçekleşeceğini sorar. Bu konuda özel bir kural yoktur, fakat törenden önce dışarı çıkarsanız elbisenizin bozulabileceğini aklınızda tutun. Bu nedenle, eğer törenden önce fotoğraf çekinmek isterseniz, çekimi ikiye ayırabilirsiniz: Törenden önce içeride güzel bir mekânda kısa bir çekim ve sonrasında ise dışarıda çekim. Havanın nasıl olacağını bilemeyeceğiniz için “B” planını hazırlayabilirsiniz. Yağmur yağabilir diye şemsiye getirebilirsiniz. Yağmurda çekilen fotoğraflar müthiştir.

Fotoğraf çekimi esnasında çiftlerin arkadaşları ve misafirleri, çiftlere katılmak isterler. Eğer mümkünse, çekim esnasında yalnızca fotoğrafçı-siz ve eşiniz olsun. Elbette bazı istisnalar oluşabilir. Örneğin; gelinin nedimeleri aynı kıyafeti giyebilir, sağdıçlar ise aynı takımlara sahip olabilirler. İşte bu durumda harika grup fotoğrafları çekilebilir. (Bu arada, bu düğün hazırlıklarınız için bir fikir olabilir. Nedimelerin ve sağdıçların aynı kıyafeti giymesi çok da masraflı olmayacaktır. Çok hoş enstantaneler oluşacak, harika fotoğraflar çektirebileceksiniz.

Poz verme hakkında bazı şeyler - Fotoğrafçılar poz vermeniz konusunda size yardımcı olurlar. Fakat bazen buna vakit kalmaz ve fotoğrafçılar bunu yapmayabilirler. Aşağıda birkaç ipucu bulabilirsiniz:

İlk olarak, birbirinizle temas kurun, fotoğrafçı istemediği sürece kameraya bakmayın. Kamerayla karşı karşıya durumda olabilirsiniz, fakat eşinizle yine de birbirinize bakmaya çalışın. Bu durum temas kurmanızı kolaylaştıracak, fotoğrafların daha doğal bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır. Birbirinize sarılın, el ele tutuşun ve birbirinizi hissedin. Bu his, fotoğraflarda güzel ifadeler oluşturacaktır.

Gülümseyin!

  • Ayaklarınız aynı seviyede olmasın. Ağırlığınızı arkada kalan ayağınıza verin. Biraz da yana doğru eğilin.

  • Dik durun, kambur durmayın.

  • Omuzlarınız dik olsun, biraz da geride dursun.

  • Çeneniz dik olsun.

gelin makyajı düğün fotoğrafı pozları trash the dress ankara düğün fotoğrafçıları

tüm gün çekim fenerbahçe parkı düğün dış çekim dış çekim konseptleri

en iyi düğün fotoğrafçısı konsept dış çekim düğün fotoğrafı

istanbulwedding düğün dış çekim düğün fotoğrafçısı gelin damat pozları

dugun fotografcisi düğün hikaye çekim wedding photography dış çekim düğün fotoğrafı

istanbul wedding photographer en iyi düğün fotoğrafçıları

dış çekim dış çekim fiyatları gelin damat trash the day weddingphotography

istanbul düğün fotoğrafçıları gelin damat fotoğrafları düğün bosphoruswedding

save the date destinationswedding düğün çekim fiyatları düğün albumleri

Mehmet Budak

Tanıtılan Yazılar
Yazılar Çok Yakında Burada
Birazcık daha sabır.
Son Paylaşımlar