Nişan Çekimleri


Nişan çekimi aşk hikayenizi gelecek yıllara saklamak için güzel bir fırsattır. Gerçek nişan veya evlilik teklifi olması gerekmez zira o sırada bir fotoğrafçı ayarlamak zor olabilir. Çiftler genellikle daha sonradan bir fotoğrafçı ayarlıyorlar ve nişan veya evlilik teklifi anını tekrarlıyorlar. Herhangi bir özel sahne canlandırmadan şehirde veya doğada bir dış mekanda bir fotoğraf çekimi isteyen çiftler de var. Nişan olmasa da, bu fotoğraf çekim seanslarına da nişan çekimi deniyor.

Bazen çiftlerin bu fotoğraf çekim türü hakkında soruları oluyor. Aşağıda en sık sorulan sorulara yanıt vermeye çalışacağım.

Neden bir nişan çekimi yapılıyor? Bu fotoğraf çekimi aslında ana karakterlerin sevgililer ve ilişkileri olduğu bir hikaye. Genelde bu çekimler düğünden önce sipariş ediliyor. Düğününüzde çekim yapacak olan fotoğrafçı ile temasa geçmek, kamera önünde rahat hareket etmeyi öğrenmek, duygularınızı göstermekten çekinmemek, kendinize dışarıdan bakabilmek, düğün fotoğraflarının nasıl görüleceği konusunda bir fikir elde etmek ve bazı hataları (duruş, ifade vs.) düzeltme şansı elde etme açısından nişan çekimi önemli. Aynı önem fotoğrafçı için de geçerli. İnsanları tanımak ve kendileriyle iyi bir temas kurmak için düğünden önce bir nişan çekimi çekmeyi tercih ediyorum. Bu sayede düğünü daha doğal bir şekilde çekebiliyorum.

Nişan çekimi için fotoğrafçı nasıl seçilir? Eğer böyle bir çekim istiyorsanız, ilk önce arkadaşlarınıza sorun. Belki içlerinden böyle bir çekime katılmış olanlar vardır. Onlara görüşlerini sorup çektirmiş oldukları fotoğraflara bakabilirsiniz. Ya da sadece internette arama yapabilir ve şehrinizdeki fotoğrafçıların portföylerine bakabilirsiniz. Her fotoğrafçının kendi tarzı olduğunu unutmayın. Ne isteğinizi, hangi fikirlerin size yakın olduğunu ve ne tür bir çekim sonrası işlem istediğinizi belirlemeye çalışın. Bunu belirledikten sonra doğru fotoğrafçıyı seçmek çok daha kolay olacaktır. Eğer düğün öncesi bir çekim planlıyorsanız, düğününüzde de büyük olasılıkla aynı fotoğrafçının çekim yapacağını unutmayın. Seçmiş olduğunuz fotoğrafçı ile şahsen görüşmeye çalışmalısınız. Fotoğrafçıya baskısı alınmış fotoğraflarını göstermesini isteyin, bir ya da daha fazla düğün çekimine bakarak fotoğrafçı hakkında bir fikir edinin. Kendisi ile ortak bir dil bulamıyorsanız, başka birini bulmak sizin için daha iyi olacaktır. Bu konu önemlidir, zira ortaya çıkan sonuç sizin ve fotoğrafçının birbirinizi nasıl anlayıp hissettiğinize, başka bir deyişle aynı dalga boyunda olmanıza bağlıdır.

Yer seçimi. Yer, uygulamak istediğiniz senaryoya, ne kadar zaman harcamak istediğinize ve tabii ki yılın hangi mevsiminde olduğunuza bağlı olacaktır. Kış aylarında iç mekanda çekim yapmak daha iyidir. Bir kafe, alışveriş merkezi, spor tesisi vs olabilir. Tabii ki dış mekanda da çok güzel resimler çekilebilir, özellikle kar varsa. Sıkı giyinmeyi ve sıcak çay için termos getirmeyi unutmayın. Bahar aylarında şehrin sokaklarında bir yürüyüş yapabilir ve mimari arkaplan üzerinde resimler çekebilirsiniz ya da çiçeklerin açmaya başladığı bir ormana gidebilirsiniz. Yaz aylarında pek çok seçeneğiniz olacaktır. Plajlar, nehirler, göller gibi suyun olduğu yerler çok güzel görünecektir. Diğer doğal yerlere veya bir Luna Parka gidebilir, akşam saatlerinde caddelerde gezinti yapabilirsiniz. Sonbaharda, doğa bize zengin bir renk çeşitliliği armağan eder ve bu nedenle özellikle ormanda çekilen fotoğraflar çok güzel görünür. Yağmur bile yağsa sorun olmaz zira elde şemsiye ile yağmur altında bir gezinti çok romantik bir görüntü verir.

Her mevsimin kendi cazibesi vardır ve her zaman güzel fotoğraflar çekmek mümkündür.

Fotoğraf çekimi senaryosu. Eğer isterseniz sizin çekiminiz için özel bir senaryo hazırlayabiliriz. Birbirinizle nasıl tanıştığınızı birinci günden evlilik teklifine kadar bir hikaye şeklinde anlatabilirsiniz. Çok farklı, sıra dışı bir senaryo da oluşturabilir, kendi filminizin oyuncuları olabilirsiniz. Ancak çiftler genellikle, özel bir hikaye oluşturmaktansa doğada yürüyüşü veya pikniği tercih ediyorlar ki bu da cazip bir seçenektir. Fotoğrafçı ise olanları, duygularınızı, ifadelerinizi sessiz bir şekilde kaydeden dışarıdaki bir kişi durumundadır.

Diğer fikirler. Bir nişan çekimi sonucunda, fotoğrafları içeren güzel bir şekilde hazırlanmış bir CD’niz olabilir, bazı fotoğraflar büyük boy basılabilir. Fotoğraflar ayrıca müzikli bir slayt sunum videosu olarak da hazırlanabilir. Bu videoların düğün yemeğinde gösterilmesi genelde yapılan bir uygulamadır ve herkes üzerinde unutulmaz bir etki bırakır. İsterseniz en iyi fotoğrafları içeren güzel bir fotoğraf albümü sipariş edebilirsiniz. Bu fotoğraflar düğün davetiyesinde kullanılabilir veya e-posta ile gönderilmek üzere bir davetiye videosu için kısa bir slayt sunumu yapılabilir.

gelin makyajı düğün fotoğrafı pozları trash the dress ankara düğün fotoğrafçıları

tüm gün çekim fenerbahçe parkı düğün dış çekim dış çekim konseptleri

en iyi düğün fotoğrafçısı konsept dış çekim düğün fotoğrafı

istanbulwedding düğün dış çekim düğün fotoğrafçısı gelin damat pozları

dugun fotografcisi düğün hikaye çekim wedding photography dış çekim düğün fotoğrafı

istanbul wedding photographer en iyi düğün fotoğrafçıları

dış çekim dış çekim fiyatları gelin damat trash the day weddingphotography

istanbul düğün fotoğrafçıları gelin damat fotoğrafları düğün bosphoruswedding

save the date destinationswedding düğün çekim fiyatları düğün albumleri

Mehmet Budak

Tanıtılan Yazılar
Yazılar Çok Yakında Burada
Birazcık daha sabır.
Son Paylaşımlar